Šport, cudzie jazyky, ručné práce – a čo umenie? Prečo ÁNO aj umeleckej činnosti

Na začiatku každého školského roka sa spolu so svojím dieťaťom rozhodujete pre krúžky a voľnočasové aktivity, ktoré bude navštevovať. A hoci sa asi každý v detstve venuje maľovaniu, strihaniu, lepeniu a iným na pohľad „umeleckým“ činnostiam, skúšali ste sa s deťmi o umení aj rozprávať?

Šport, cudzie jazyky, ručné práce – a čo umenie? Prečo ÁNO aj umeleckej činnosti
(zdroj: unsplash.com)

V nedeľu nechoďte s deťmi len na zmrzlinu, ale aj do galérie

Ak svoje deti vezmete do ZOO, baví ich pozerať sa na zvieratá. Prečo ich teda nevziať aj do galérie? Najčastejšími dôvodmi proti bývajú tvrdenia rodičov, že nevedia, čo by tam ich deti robili, že je to pre nich ešte skoro, že je to príliš vznešená činnosť pre dieťa. Opak je ale pravdou. Deťom môže návšteva galérie priniesť mnoho pozitív. Umenie totiž môže slúžiť ako prostredník k diskusii o detskom vnútornom svete, o histórii, iných kultúrach alebo problémoch súčasného sveta. Rodič sa tak stáva sprievodcom dieťaťa a pri návšteve galérie si s ním buduje vzťah a prežívajú niečo spoločne.

Rozvíjajte deťom takmer všetky schopnosti

Ak vás nepresvedčili vyššie popísané dôvody prečo sa venovať s deťmi umeniu, tu sú ďalšie: umenie rozvíja jazykové schopnosti aj kreativitu. Pre veľmi malé deti napríklad poskytuje príležitosť naučiť sa nové slová: pomenovania pre farby, tvary, materiály, postupy,… Schopnosť byť kreatívny je zasa pre deti životne dôležitá. Umenie podporuje aj vývoj mozgu, schopnosť riešiť problémy a jemnú motoriku. Už len uchopenie štetca alebo stláčanie fľaše s lepidlom zlepšuje motorické schopnosti.

Dajte deťom možnosti vyjadriť sa

Ak chcete, aby si vaše dieťa vytvorilo vzťah a záujem o umenie, je dobré mať doma kreatívne materiály, ako napríklad plastelínu, umývateľné farby, štetce, ceruzky, voskovky, nožnice a iné. Taktiež môžete dieťaťu namiesto novej bábiky alebo autíčka kúpiť na Vianoce bábkové divadielko. Je totiž dobré vytvoriť pre deti prostredie, v ktorom je bezpečné experimentovať a tvoriť. Nemusíte zo svojich detí hneď vychovávať umelcov. Vzťah k umeniu vám pomôže vychovať deti, ktoré sú sebaisté a dokážu pracovať so svojou predstavivosťou a tvorivosťou.