Robíte niečo z tohto? Pozor, škodíte tým svojej kráse!

Zlozvyky majú na svedomí mnoho problémov, ktoré si v podstate spôsobujeme sami. Niektoré zlozvyky zabíjajú aj našu krásu, a to asi nepočuje ani jedna žena rada. Či už ide o nesprávnu starostlivosť o pleť, nepravidelné čistenie zubov, chrúmanie nezdravých pochúťok – vo výsledku škodíme nielen kráse, ale aj zdraviu. Pozrite sa spolu s nami na tie najčastejšie chyby, ktoré pri starostlivosti o seba robíme.

Robíte niečo z tohto? Pozor, škodíte tým svojej kráse!
(zdroj: unsplash.com)

Namiesto oblizovania pier hydratačný balzam

Príliš suché pery? Olizneme si ich, aby sa navlhčili. A to je chyba! Sliny totiž obsahujú tráviace enzýmy ako amyláza a maltáza, ktoré pokožke pier škodia. Časom sa pery dokonca stanú náchylnejšie na suchý a chladný vzduch a koža môže aj prasknúť a krvácať. Pery budú v skutočnosti po oliznutí suchšie ako predtým. Aby ste sa suchých pier zbavili aj bez ich olizovania, odporúčame piť dostatok tekutín a mať vždy po ruke balzam na pery, najmä pred spaním. Druhou veľkou kapitolou sú naše vlasy – k ich kráse prispieva napríklad aj správny výber gumičky. Obyčajné plastové správnymi rozhodne nie sú, pretože môžu vlasy trhať a poškodzovať. Naopak, látkové s ochranou proti lámaniu vlasov sú ideálne pre všetky typy vlasov. Vlasové prípravky, ktoré sa vám hodia, môžete nakúpiť aj lacnejšie a pohodlne – pozrite si naše rady pre nakupovanie a vyberte si podľa svojej ľubovôle.

Nefénujte a nekulmujte príliš často

V súčasnosti môžete mať vlasy, aké chcete – rovné, kučeravé, blond, tmavé,… Každá úprava vlasov však so sebou nesie riziko, najmä, ak idete proti ich prirodzenosti. Vysoké teploty, ktoré majú žehličky, kulmy a fény spôsobujú poškodenie vlasov, ich lámanie, suchosť a rozdvojené končeky. Nechávajte svoje vlasy radšej prirodzene uschnúť, alebo používajte kozmetické prípravky, ktoré ochránia vlasy pred teplom. Tiež si dajte pozor na to, aby ste svoje vlasy veľmi často neprečesávali rukou, nehrali sa s nimi alebo sa neškrabali na pokožke hlavy. Vplýva na to vypadávanie vlasov a tiež ich mastenie sa. Na druhej strane, ani prílišné umývanie vlasov nerobí dobrotu. Vlasy si umývajte maximálne trikrát do týždňa a nie horúcou vodou, radšej použite vlažnú. Aj používanie nesprávneho parfumu vie urobiť šarapatu, najmä, ak ho používate príliš veľa alebo na nesprávnu príležitosť. Vaše okolie môže z vašej vône až rozbolieť hlava, takže si dávajte pozor na to, čo a v akej koncentrácii používate. Tipy na najlepšie parfémy pre ženy nájdete aj tu.

Nedotýkajte sa zbytočne tváre

Ľudia sa údajne dotýkajú svojej tváre až 16-krát za hodinu. A to je práve pre ľudí s mastnou, problematickou a aknóznou pleťou problém. Nečistoty a baktérie z rúk sa tak totiž dostanú na tvár veľmi ľahko a dopomáhajú tam k šíreniu kožných vyrážok. Ak nepoznáte typ svojej pleti, nemôžete sa o ňu dobre starať. Nie všetky kozmetické prípravky sú totiž vhodné pre všetky typy pleti a ak používate tie nesprávne, pravdepodobne jej viac ubližujete, než pomáhate. Súvisí to aj s dekoratívnou kozmetikou – ak poznáte svoju pleť, viete si vybrať aj ten najlepší make up, ktorý odporúčame. Obhrýzanie nechtov je vo všeobecnosti považované za niečo zlé, takže o tom príliš hovoriť netreba. Okrem toho, že škodíte nechtom, škodíte aj zubom a je to navyše nehygienické. Najlepšie je strihať si nechty nakrátko, zamestnať si ruky zakaždým, keď pocítite nutkanie začať si nechty obhrýzať alebo žuť žuvačku a zamestnať si zasa ústa.