Najväčší pomocník v kuchyni? Sporák – alebo ako predĺžiť jeho životnosť

Kde inde by ste pripravovali skvelé a pre život potrebné pokrmy, ak nie práve na sporáku? Podobne, ako sa staráte o iné spotrebiče, by ste sa teda mali starať aj o sporák. Ako ho udržať v čo najlepšom stave? Poradíme vám v nasledujúcom článku.

Najväčší pomocník v kuchyni? Sporák – alebo ako predĺžiť jeho životnosť
(zdroj: unsplash.com)

Stačí vám ocot, jedlá sóda a horúci uterák

Najlepšie je upratovať hneď, keď sa sporák zašpiní. To neznamená, že musíte každý deň po kuchyni behať s vedrom a mopom, stačí, ak utriete varnú dosku hneď, ako vychladne. Varnú dosku utierajte a ošetrujte vždy prípravkami na to určenými, podľa materiálu, z ktorého je vyrobená (sklokeramika, nerez,…) Samozrejme, použiť môžete aj prirodzenejšou cestou, než len kupovaním chemických prostriedkov z drogérie. Postačí vám aj jedlá sóda, ocot, citrón alebo soľ, prípadne ich kombinácia. Ak povrch sporáka pretriete handrou namočenou v octe a následne posypete jedlou sódou, priložte na to ešte na 20 minút horúci uterák. Potom povrch iba umyte čistou vodou.

Skúšali ste už svoj sporák oholiť?

Ak máte na hladkej varnej doske už zaschnuté veľké zvyšky potravín, môžete ich vyskúšať jemne odstrániť jednorazovým holiacim strojčekom. Následne naneste aj špeciálny čistiť a zvyšky opatrne odstráňte. Ak čistíte ovládací panel, pozor, aby ste nezoškrabali a neodstránili aj popisky. Pri otočných gombíkoch si dávajte pozor aj na to, aby sa do nich nedostala voda. Mohla by totiž celý sporák vyskratovať. Nezabúdajte ani na zadnú časť sporáka, kde najčastejšie padajú rôzne zvyšky potravín bez povšimnutia. Všetko na čistenie kúpite aj online, nezabúdajte na zľavové kódy a ušetrite pri nákupe cez internet čo najviac.

Nezabúdajte na rúru

Dôležitou súčasťou sporáka je aj rúra. Pravidelne by ste mali čistiť predovšetkým jej dvierka, konkrétne sklo na nich, pretože nahromadené nečistoty sa môžu pripiecť a plochu zafarbiť na čierno. Rúru, samozrejme, čistite až vtedy, keď je chladná a na mastnotu použite podobne ako na varné dosky špeciálny čistič. Vnútro rúry čistite niekoľkokrát ročne a usadeniny čím skôr, pretože čím väčšie množstvo ich vo vašej rúre ostane, tým je väčšie riziko, že sa môžu vznietiť. A nezabudnite ani na digestor, ten je dobré vyčistiť aspoň raz za rok, aby ste predišli extrémnemu znečisteniu. Opäť vám postačí horúca voda, ocot a jedlá sóda.

Aby ste predĺžili jej životnosť, zvážte aj ďalších pomocníkov do kuchyne, ktorý „odľahčia“ prácu rúre. Napríklad populárna teplovzdušná fritéza PRO Delimano, čo potvrdzujú skúsenosti zákazníkov.