Čo číha na ženy na internete, alebo ako odhaliť sexuálneho predátora

Bez internetu si už dnes nevieme ani predstaviť svoj život. Denne nám umožňuje množstvo vecí, ktoré sme si pred niekoľkými rokmi ani nevedeli predstaviť. Každá minca má však dve strany a online priestor ponúka aj mnoho nástrah a rizík. Jedným z nich sú napríklad sexuálni predátori.

Čo číha na ženy na internete, alebo ako odhaliť sexuálneho predátora
(zdroj: unsplash.com)

Čelí jej veľké množstvo detí

Na internete môžete naraziť na mnohé klamstvá, falošné informácie či podvodné aktivity. Jedným z najväčších problémov je kyberšikana. Jej obeťou sa môže stať každý – muž, žena, dospelý človek, dieťa,… Novodobým fenoménom sú aj praktiky takzvaných sexuálnych predátorov na internete. Za minulý rok až 22 % detí obdržalo na internete správu so sexuálnym obsahom. Hovorenie o týchto veciach by preto nemalo byť tabu. O čo teda ide a ako sa môžeme sami stať obeťou takéhoto typu kyberšikany?

Majú vždy premyslenú taktiku

Za väčšinou nástrah na internete sa skrýva anonymita. Nie nadarmo sa preto hovorí, že online si každý dovolí viac, než naživo. Sexuálni predátori najčastejšie obťažujú deti alebo tínedžerov. Svoje obete si často hľadajú na sociálnych sieťach a majú dobre premyslenú techniku. Spočiatku obete zahrňujú komplimentmi, správajú sa milo a budujú si dôveru. Postupne odhaľujú súkromný život obete a po čase od nej nátlakom pýtať aj intímne fotografie či videá. Tento nátlak končí aj vydieraním, či už peňažným, alebo jednoducho šikanou. Túto hrozbu netreba ignorovať, pretože sa týka aj našich detí.

Nebojte sa kontaktovať aj políciu

Ak sa stanete vy alebo niekto z vášho blízkeho okolia obeťou sexuálneho predátora na internete, najdôležitejšie je ukončiť s touto osobou komunikáciu. Následné je potrebné vyhľadať pomoc, v prípade detí sú to rodičia, blízki a kamaráti. Dobré je kontaktovať aj políciu. Pri vyšetrovaní môžu byť nápomocné aj rozličné screenshoty alebo uložené správy z komunikácie s páchateľom. Dôležité je aj myslieť na prevenciu. Hovorte s maloletými, či už ide o vaše alebo cudzie deti, o týchto problémoch a ak majú skúsenosť s takýmto nevhodným správaním a aktivitami, musia sa obrátiť na rodičov alebo akúkoľvek inú dospelú osobu, ktorá im je blízka.