Repelent či prípravky z lekárne? Ako v lete bojovať proti štípancom

Otepľuje sa, dni sú čoraz dlhšie a spolu s prírodou a pekným počasím sa prebúdza aj hmyz. Nepríjemné svrbenie po uštipnutí komárom dokáže občas pokaziť náladu. Ako sa ho zbaviť aj doma a predovšetkým rýchlo?

Repelent či prípravky z lekárne? Ako v lete bojovať proti štípancom
(zdroj: unsplash.com)

Co dúm dal

Svrbenia sa definitívne zbavíte, až keď váš imunitný systém z tela vyplaví cudzie látky. Tento proces sa však napriek tomu dá urýchliť alebo zmierniť. A naozaj si vystačíte aj s tým, čo máte doma. Vyskúšajte napríklad jablčný ocot. Zbaví vás prípadného opuchu a ranu skvele dezinfikuje. Najlepšie urobíte, ak ho nanesiete na vatový tampón a pritlačíte na štípanec. Môžete použiť aj obyčajný ocot, ak doma jablčný nenájdete, ale je menej účinný.

Keď ti dá život citróny

Citrónová šťava je podobne ako ocot priam zázračný prostriedok, či už na čistenie, zvýšenie obranyschopnosti organizmu alebo dezinfekciu. Na poštípané miesto teda môžete priamo vytlačiť šťavu z citróna, priložiť tampón namočený do tej šťavy alebo priložiť celý plátok z citróna. Pozor, spočiatku to môže trochu štípať, preto sa neodporúča týmto spôsobom bojovať so štípancami u detí. Po chvíli však svrbenie rýchlo odznie. A ešte jeden tip: ak doma pestujete bazalku, odtrhnite z nej pár lístkov, premasírujte ich v dlaniach a potrite si tým štípanec. A ak po ruke nemáte práve bazalku, použite listy z petržlenu alebo skorocelu, efekt bude podobný.

Esenciálne oleje nielen pekne voňajú

Ak ste milovníkmi esenciálnych olejov, môžete si nimi pomôcť aj pri štípancoch a dokonca aj pri zápaloch spojených s kožou. Olej opäť naneste na poštípané miesto vatovým tampónom, alebo ho jemne vmasírujte. Na komáre sú najlepšie oleje z čajovníka (tea tree) alebo levanduľový olej. Druhý spomínaný síce odpudzuje komáre, ale priťahuje včely, takže si ho radšej nedávajte predtým, než idete v lete von. A ak už je naozaj zle, jednoducho priložte na miesto, ktoré vás svrbí, igelitové vrecko s ľadom alebo vrecko mrazenej zeleniny. Chlad všeobecne zbavuje svrbenia, ale zároveň spomaľuje šírenie komárích slín v krvnom obehu.